Почетна страна
Мој лифт из маште
Из ЈКП“Јавно стамбено“ специјална награда за
ОШ“Стеван Сремац“Поводом наградног конкурса „Мој лифт из маште“, ЈКП “Градско стамбено“ је 24.12.2013.год доделило специјалну награду одељењу II3, учитељице Дубравке Мацут - белу таблу и спортске реквизите. На конкурс, који је био организован за децу првог и другог разреда, пристигло око 1300 радова из 42 београдске школе.
Радови ученика из Биологије
Vesela deca iz Sremca kao partneri eTwinning projektu Our well-being
Šta sve mogu vesela deca iz Sremca? Mogu sve kada imaju dobar motiv i slobodu da ispolje svoju kreativnost na način koji im najviše odgovara.
Ove školske godine, petaci i šestaci (a i poneki sedmak) OŠ „Stevan Sremac“ učestvovali su u međunorodnom eTwinning projektu pod nazivom Our well-being zajedno sa dve osnovne škole iz Hrvatske, jednom osnovnom školom iz Italije i dve osnovne škole iz Srbije.
Autorke ovog projekta su Tajana Bundara (profesorka engleskog i nemačkog jezika iz Splita, Hrvatska) i Natalia Karači (profesorka engleskog jezika iz Palerma, Italija), a naša škola je učestvovala u njemu u svojstvu partnerske škole.
Teme koje su učenici istraživali odnose na zdrave stilove života (sreća, zdrava ishrana, vitamin D, dovoljna količina sna, značaj fizičke aktivnosti, uticaj muzike i umetnosti na zdravlje i slično), a ostavljena im je sloboda da predstave rezultate svojih istraživanja na način koji im najviše odgovara.
Istražujući navedene teme, učenici su naučili da:
- prepoznaju svoja i tuđa fizička i mentalna stanja i pravilno reaguju na njih;
- izaberu aktivnost(i) koje pozitivno utiču na njihovo mentalno i fizičko zdravlje;
- objasne i svakodnevno primenjuju principe zdravih životnih stilova.
Osim što su unapredili gorenavedena znanja, učenici su naučili kako da sarađuju u otežanim uslovima rada i onlajn okruženju, sklopili su neka nova prijateljstva i razmenili ideje sa vršnjacima iz naše i još dve evropske države, na engleskom jeziku.
U okviru projektnih aktivnosti, održane su četiri videokonferencije na kojima su učestvovali učenici i nastavnici svih škola učesnica.
Na prvoj videokonferenciji, koja je održana 3. 2. 2021. godine, učenici su se međusobno upoznali i sa velikim entuzijazmom učestvovali u razgovoru sa svojim vršnjacima iz Hrvatske, Italije i Srbije. Uočili su mnoštvo sličnosti u interesovanjima i kulturama između svoje zemlje i drugih zemalja, ali i razlike koje su ih dodatno motivisale da komuniciraju što uživo, što u četu, gde je bilo bezbroj zanimljivih i duhovitih poruka.
Nakon toga, usledila su istraživanja o sreći i izrada radova koje su učenici predstavili na drugoj video konferenciji 10. 3. 2021. godine, a na kojoj su uzajamno i ocenjivali radove. Konferencija je protekla u izvanredno veseloj atmosferi i razmeni dobre energije sa kojom smo ušli u novu istraživačku fazu projekta (zdrava ishrana, vitamin D, dovoljna količina sna, značaj fizičke aktivnosti, uticaj muzike i umetnosti na zdravlje) u kojoj su učenici pokazali da su pravi majstori svog zanata.
Ova faza projekta završila se trećom videokonferencijom, 25. 5. 2021. godine, na kojoj se mogla čuti dobra muzika u izvođenju naših učenika i učenika iz ostalih škola, mogle su se videti prelepe koreografije, video klipovi, animacije, prezentacije, fotografije, crteži, slikarski i vajarski radovi itd. Svaki trenutak bio je ispunjen zabavom, prijateljstvom, pljuštali su komplimenti i pozitivni komentari na sve predstavljene radove iz svih škola.
Nakon ove konferencije, ostala nam je izrada zajedničke brošure koju smo s ponosom dopunili radovima naših učenika.
Zahvaljujući ovom projektu, učenici su u sebi otkrili mnoge skrivene talente, a radeći na ponuđenim temama pokazali su da su pravi mali istraživači, umetnici, pisci, pevači, plesači, sportisti, poslastičari, majstori za fotografiju i multimedije.
Kažu da slika govori više od reči, te vas pozivamo da pogledate sve radove naših učenika klikom na ovaj link: https://padlet.com/marinakop64/15kmw7v7h7bi
Naravno, moramo da spomenemo i nastavnice naše škole koje su uvek bile uz učenike i pružale im logističku podršku - Biljanu Vukoičić (profesorku likovne kulture), Jelenu Markvart (profesorku biologije), Marinu Paunović (profesorku muzičke kulture) i Marinu Kopilović (profesorku engleskog jezika i koordinatora projekta).
Posebno želimo da se zahvalimo gospođi Tijani Nešić Ristić (profesorki engleskog jezika iz Beograda), koja nas je spojila i bila izvanredan domaćin svih videoknferencija.